SOD - z drewna dla zwierząt i ogrodu

Oferta

Budki lęgowe dla ptaków

Wiele gatunków ptaków żyjących w ogrodach gniazduje w dziuplach, a ponieważ naturalne dziuple to rzadkość, już w XIX wieku wymyślono ich substytut – budki (skrzynki) lęgowe. Budki lęgowe nie tylko dają szansę oglądania wlatujących oraz wylatujących ptaków lęgowych, lecz także pozwalają na bycie aktywnym uczestnikiem w ochronie i odbudowie dzikiego życia w naszym otoczeniu. Powieszenie budek w ogrodzie z pewnością przyczyni się do zwiększenia liczby gniazdujących w nim ptaków – przede wszystkim sikor, muchołówek i szpaków, a także wróbli, pełzaczy, a nawet sów.

Posiadamy w naszej ofercie wiele rodzajów budek lęgowych. Można je w zakresie rozmiarów i kształtów dopasować się do potrzeb różnych gatunków ptaków.

Jaką budkę lęgową wybrać?

Średnica otworu wlotowego odpowiednia dla:

25mm – sikora modra, sikora sosnówka, sikora uboga, sikora czarnogłowa

28mm – sikora modra, sikora sosnówka, sikora bogatka, sikora uboga, sikora czubatka, sikora czarnogłowa, wróbel mazurek.

32mm – muchołówka żałobna, sikora bogatka, wróble mazurki, wróble zwyczajne

45mm – szpakowate

80mm – kawka, pójdźka zwyczajna

130 mm – puszczyk, pustułka

półotwarte – rudzik zwyczajny, strzyżyk (jeśli dobrze schowana), muchołówka szara, pliszka siwa, drozd śpiewak, pliszka górska.

Podczas wyboru budki lęgowej w trakcie zakupu proszę się upewnić że łatwo będzie ją wyczyścić. Większość jakościowych budek są tak zbudowane aby łatwo je wyczyścić dzięki zawiasom lub wysuwanemu spodowi. Nasze budki lęgowe nie sprawiają żadnego problemu jeśli chodzi o powieszenie oraz wyczyszczenie. Czyszczenie budek lęgowych na koniec sezonu lęgowego zachęci ptaki, aby korzystać ponownie w przyszłych latach z tej samej budki lęgowej. Poza tym pasożyty, muszki lub inne insekty mogą powodować krzywdę ptasiemu potomstwu. Najlepszy okres do czyszczenia jest raz do roku późną jesienią lub wczesną zimą. Zalecamy użycie ciepłej wody zamiast chemicznych substancji, aby usunąć wszelkie pasożyty. Przy otwieraniu budki lęgowej do czyszczenia trzeba zachować ostrożność, ponieważ budkę mogły zasiedlić pszczoły lub szerszenie.

Nie przejmuj się, jeśli wywieszone przez Ciebie budki nie zostaną od razu zasiedlone. Czasem ptaki potrzebują roku lub dwóch lat, aby się do nich przyzwyczaić. 


Zobacz zdjęcia 
Projekt i realizacja online24.pl
zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.