SOD - z drewna dla zwierząt i ogrodu

Blog

Hodowla królików cz.2

20-06-2011

W nawiązaniu do poprzedniego artykułu należy również poruszyć problem innych czynników wpływających na hodowlę królików, jak chociażby ciepłota otoczenia. Optymalna temperatura dla stada podstawowego wynosi 16-20oC, natomiast dla królików rosnących najodpowiedniejszą jest temperatura 14-18oC. Wyższa może prowadzić do wydelikatnienie zwierząt i pogorszenia jakości ich futra. W naszym klimacie najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie klatek na dworze. Króliki mogą przebywać w nich przez cały rok, jedynie podczas silnych mrozów powinno zabezpieczyć się je przed niską temperaturą poprzez wniesienie klatek np. do szopy albo osłaniając matami ze słomy.

Niezwykle istotnym czynnikiem przy hodowli królików jest także odpowiednia wymiana powietrza, która pozytywnie wpływa na rozwój zwierząt. Aby zapewnić dobrą wentylacje w drzwiczkach klatek można umieścić siatkę. Trzeba jednak zadbać by ścianki klatki były odpowiednio dopasowana, by nie było przeciągów, które wpływają negatywnie na zdrowie królików. Znaczenie ma także wilgotność klatki. Pomieszczenia powinny być tak urządzone by nie dostawała się do nich wilgoć (deszcz i śnieg) a także by mocz nie był zatrzymywany w klatce.

W wyniku rozkładu substancji organicznych zawartych w kale i moczu królików w pomieszczeniach gromadzi się nadmierna ilość amoniaku, dwutlenku węgla i siarkowodoru. Zwierzęta reagują negatywnie także na zapylenie pyłem i kurzem. Zawartość amoniaku w powietrzu nie może przekraczać 0,02 mg na 1 l a dwutlenku węgla 0,1 mg na 1 l. Koncentracja pyłu nie może przekraczać 0,6 mg na 1 m3. Niedopuszczalne jest w pomieszczeniu stężenie amoniaku, które wywołuje u człowieka łzawienie oczu.

Niedoświadczeni hodowcy często popełniają błąd kupując za małą klatkę, dopasowując jej rozmiar do wielkości młodego królika, takiego, jaki został zakupiony. Króliki jednak bardzo szybko rosną i wkrótce klatki okazują się za małe, co naraża opiekunów na podwójny koszt. Jeśli to możliwe, należy zawsze kupować większą klatkę mając pod uwagą fakt, że królik znacznie urośnie. Wielkość klatek jest uzależniona od wielkości królików. I tak dla królików dużych klatka powinna mieć wymiary 100x80x60, dla średnich 80x80x55, dla małych 60x80x50. Grupowy wychów zwierząt wymaga jednak większych pomieszczeń, tak by króliki miały zapewnioną znaczną swobodę.

O ile hodowla indywidualna pozwala na dowolny wybór klatki w przypadku hodowli fermowej, ważne jest aby pomieszczenia były jednakowe, znormalizowane, dwóch typów: celkowe - dla samic rozpłodowych, samców oraz sztuk przeznaczonych na skóry albo wełnę i wybiegowe służące do wychowu sztuk młodych. W hodowli możemy wykorzystywać zarówno klatki jedno jak i wielokondygnacyjne.

Hodując króliki musimy zapewnić im odpowiednią pielęgnację, w której kluczowe znaczenie ma utrzymywanie w czystości klatek. W porze letniej należy zrezygnować z podściółki - odchody oraz resztki pożywienia powinny swobodnie spadać przez oczka siatki albo szczeliny rusztu podłogowego i być usuwane co kilka dni. Niezwykle ważne jest, szczególnie w przypadku dużych hodowli, gruntowne odkażanie klatek co 2 miesiące specjalnym płynnym środkiem odkażającym. Zimą odkażanie przeprowadza się rzadziej, a jako ściółkę wykorzystuje się słomę. Zdecydowanie nie zaleca się wiórków z miękkiego drewna (sosna, świerk, cedr) są podejrzenia iż są one przyczyną niszczenia wątroby królików, gdyż wydzielają trujące opary (olejki eteryczne). Absolutnie nieodpowiednie są gazety zawierają szkodliwe dla królika farby drukarskie.



 
Projekt i realizacja online24.pl
zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.