SOD - z drewna dla zwierząt i ogrodu

Blog

Hodowla królików cz.1

08-06-2011

Hodowla królików nieodzownie związana jest z zapewnieniem zwierzętom odpowiednich warunków bytowych. Choć można utrzymywać je na świeżym powietrzu, znacznie lepszym rozwiązaniem są specjalnie przeznaczone do hodowli klatki.

Wielokrotnie podejmowane próby hodowli zwierząt na dużej, ogrodzonej przestrzeni nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Nie zaleca się także podżłobowego chowu królików, który jeszcze dotychczas niestety stosowany był dość powszechnie. Polega on na trzymaniu królików w oborach, stajniach czy chlewach razem z innymi zwierzętami. Króliki gnieżdżą się wówczas w wygrzebanych przez siebie norach i odżywiają się przeważnie resztkami niedojedzonej lub wypadłej ze żłobów karmy podawanej zwierzętom dużym.

Chów królików prowadzony tym systemem, podobnie jak systemem półdzikim nie daje dobrych wyników produkcyjnych. Zwierzęta rozmnażają się wówczas bez ograniczeń i jakiekolwiek kontroli, w bliskim pokrewieństwie co prowadzi do karłowacenia potomstwa bądź wprost do jego zwyrodnienia. Tak hodowane króliki są znacznie bardziej podatne na choroby zakaźne, które mogą doprowadzić do wymarcia całego stada. Ponad zwierzęta często uciekają, trzymanych są narażone na ataki drapieżników oraz zadeptywanie ich przez duże zwierzęta gospodarcze, między którymi stale przebywają. Aby uniknąć wszystkich tych strat i kłopotów należy prowadzić chów królików systemem klatkowym, umożliwiającym stosowanie wszelkich zabiegów zootechnicznych i weterynaryjnych oraz osiągnięcie maksymalnej produktywności i zdrowotności stada.

Klatki dla królików powinny być skonstruowane tak, aby zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki do wzrostu, rozwoju i rozmnażania się. Ważne jest także odpowiednie zabezpieczenie pomieszczeń przed dostępem doń drapieżników takich jak koty, fretki czy szczury, które potrafią wyrządzić wiele niepotrzebnych szkód. Najważniejsze jest jednak to, aby były wygodne dla zwierząt, łatwe w obsłudze i odpowiadały wymaganiom stawianym przez obowiązujące przepisy.

Podstawowymi czynnikami, o których musimy pamiętać zabierając się za hodowlę królików jest zapewnienie odpowiedniej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach. Klatki powinny być suche, z powietrzem wolnym od amoniaku i dwutlenku siarki, a także zabezpiecza przed intensywnym światłem słonecznym. W związku z tym, iż światło ma korzystny wpływ na rozwój i zdrowie zwierząt, konstrukcja i ustawienie klatek powinny umożliwiać jego łatwy dostęp do wewnątrz. Długość dnia świetlnego dla stada podstawowego powinna wynosić 14-16 godzin na dobę przy natężeniu 50 luksów. Dla osobników młodych optymalny dzień świetlny wynosi 12-14 godzin przy natężeniu światła 25 luksów. Pamiętać należy jednak, że jego bezpośrednie działanie powoduje wyblaknięcie włosów zwierząt. Ograniczenie dostępu światła wpływa też pozytywnie na króliki rzeźne.



 
Projekt i realizacja online24.pl
zrozumiałem X
Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie.